KONTAKTNE LEĆE
U našem bogatom asortimanu možete pronaći različite vrste kontaktnih leća koje su moderna teraputska i estetska alternativa za korekciju Vašeg vida.
VRSTE KONTAKTNIH LEĆA
Tvrde kontaktne leće
- Izrađene od polimetilmetakrilata
- Dobra mehanička i optička svojstva, ne ne propuštaju kisik u oko
- Rijetko se preporučuju
- U manjoj mjeri sklone nakupljanju naslaga
Polutvrde kontaktne leće
- Propuštaju kisik neophodan za zdravlje oka
- Bistar vid kod većine refrakcijskih pogrešaka
- Ispravak manjih nepravilnosti
- Zahtjevaju početni period privikavanja
- Trajnost (zamjena nakon 1 do 2 godine)
Meke kontaktne leće
- Najpopularnija vrsta leća
- Maksimalna udobnost i stabilnost na oku (idealne za sportske aktivnosti ili aktivan stil života)
- Visoka propusnost kisika
- Ispravljanje raznih problema vida (kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam, staračka dalekovidnost)
- Kratkotrajnost i zahtjevnije održavanje
ZAMJENSKI PERIOD
Jednodnevne
Namijenjene nošenju tijekom jednog dana nakon kojega se bacaju i uzima novi par leća. Nije ih potrebno dezinficirati ili čistiti tako da se ostvaruje ušteda na sredstvima za čišćenje i održavanje leća. Svakako razmislite o jednodnevnim lećama u slučaju da leće nosite povremeno, te ukoliko imate alergijske reakcije na dezinfekcijsku otopinu.
Dvotjedne
Nose se dva tjedna, odnosno 14 dana nakon kojih se moraju zamijeniti. Dvotjedne kontaktne leće zahtijevaju svakodnevnu dezinfekciju i čišćenje. Pogodne za kontinuirano nošenje ili povremeno nošenje kada se žele zamijeniti sa dioptrijskim naočalama.
Mjesečne
Rok nošenja je mjesec dana te su na taj način ekonomičnija alternativa. Zahtijevaju svakodnevno čišćenje i dezinfekciju te se ostavljaju u otopini za kontaktne leće preko noći.
Tromjesečne
Istek njihovog roka trajanja je nakon tri mjeseca nošenja nakon čega ih je, baš kao i dvotjedne i mjesečne, potrebno zamijeniti novim parom. Zahtijevaju svakodnevno čišćenje i dezinfekciju u otopini za kontakntne leće. Preko noći se ostavljaju u antibakterijskoj posudici sa svježom otopinom, a postoje i određeni modeli koji se mogu nositi konitnuirano, preko dana i noći.
Godišnje
Rok njihova korištenja je sve dok se ne pojave određena oštećenja, a najčešće je to u roku od godine dana. Stručnjaci ih danas ne preporučuju zbog povišene opasnosti o skupljanju tvari na površini leće i veće mogućnosti infekcije oka. Uglavnom se primjenjuju kod tvrdih i polutvrdih leća.
SPECIJALNE KONTAKTNE LEĆE
Hibridne
Hibridne kontaktne leće karakterizirane su tvrdom (plinopropusnom) sredinom koja je okružena vanjskim mekanim prstenom. Hibridne kontaktne leće bi mogle biti dobra opcija u slučaju da imate nepravilno oblikovanu rožnicu (keratokonus) ili imate probleme s nošenjem tradicionalnih polutvrdih leća.
Bifokalne
Bifokalne leće imaju dvije optičke jakosti, što ih i razlikuje od multifokalnih. Riječ je o optičkoj jakosti za blizu i za daleko, te mogu ispraviti kratkovidnost i dalekovidnost.
Multifokalne
Multifokalne leće pružaju jasan vid na daljinu i na blizinu te pri tome ne ograničavaju Vaše vidno polje. Poboljšavaju vid na blizinu, na srednju udaljenost i na daleko. Osim dalekovidnosti i kratkovidnosti, idealne su za osobe koje pate od starosne dalekovidnosti.
Leće u boji
Kontaktne leće u boji mogu služiti u kozmetičke ili terapeutske svrhe. Što se kozmetičkih leća u boji tiče, one pružaju potpunu promjenu boje vaših očiju ili pak mogu prikazati boju vaše šarenice intenzivnijom. Na drugu stranu, terapeutske kontaktne leće u boji služe za poboljšavanje percepcije boja, npr. kod daltonista.